|
Warto być dobrym uczniem…
„ Pabianicki Mechanik” wypracował udział w europejskim programie „ERASMUS +”.Projekt Unijny skierowany jest do uczniów technikum mechatronicznego i budowlanego. Przyszli technicy mają możliwość podniesienia swoich kompetencji dzięki praktykom zawodowym w krajach unijnych, w środowisku międzynarodowym. Uczniowie pracowali 6 godzin dziennie przy instalowaniu elementów i urządzeń mechanicznych, mechatronicznych, pneumatycznych i hydraulicznych. Zajmowali się doborem specjalistycznego oprogramowania oraz symulacją procesów produkcyjnych. Uzyskali certyfikat poświadczający o odbyciu stażu w międzynarodowym centrum szkoleniowym.
Wymiana doświadczeń, integracja, weryfikacja wymagań pracodawców, nowe znajomości, poznanie warunków pracy w innym kraju- to tylko niektóre zalety odbywania praktyk w międzynarodowym środowisku.
Miesiąc listopad spędzony w słonecznej i ciepłej stolicy Portugalii, w czasie, gdy w Polsce pogoda nas nie rozpieszczała, był dodatkowo nietuzinkową atrakcją i świetnym przeżyciem.
Uczestnicy projektu wybrani zostali drodze konkursu i musieli spełniać podstawowe kryteria: wysoka średnia ocen z przedmiotów zawodowych, dobra frekwencja ,nienaganne zachowanie oraz znajomość języka angielskiego w stopniu komunikatywnym. Warunki takie spełnili następujący uczniowie: Paweł Brusiłowicz, Mateusz Kapuściak, Marcin Majewski, Wiktor Pawlak, Szymon Piotrowski, Szymon Rzeźnik, Adrian Wdowiak, Maciej Wolski, Błażej Wyrwas, Przemysław Gienszczak, Paweł Salski i Rafał Szanda. Opiekę nad młodzieżą sprawował kierownik projektu i szkolenia praktycznego-Sławomir Meus. Młodzi adepci umiejętności zawodowych doskonalili swoje umiejętności praktyczne pod okiem portugalskich pedagogów, w ośrodku dydaktycznym, w którym realizowano zagadnienia dotyczące budowy i eksploatacji urządzeń i systemów mechatronicznych., które obecnie stanowią podstawę rozwoju wszystkich nowoczesnych gałęzi przemysłu. Doskonalili również swoje umiejętności językowe, bez których egzystencja we współczesnym świecie jest niemożliwa.
|
Projekt unijny ERASMUS , to nie tylko praca i nauka. Jest w nim miejsce na zwiedzanie , poznawanie kraju, odpoczynek i zabawę. Warto dodać, że wszystkie koszty pobytu młodzieży wraz z przelotem, zostały zrefundowane przez program..
Portugalia to bardzo ciekawy kraj multikulturowy w którym zgodnie koegzystują wszystkie nacje narodowe. To kraj o niezwykle bogatej historii i kulturze. Gospodarze zadbali, aby polska młodzież poznała najbardziej spektakularne bogactwa dziedzictwa narodowego tego pięknego kraju. Kąpiel w oceanie pod koniec listopada, wycieczka do najdalej wysuniętego na zachód przyczółka Europy, zwiedzanie Sintry, Fatimy, Sesimbry czy Nazareth były iście egzotyczną przygodą.
Lizbona, to stolica europejska o wybitnie sprzyjającym klimacie. Warto wspomnieć, ze w czasie miesięcznego pobytu zanotowaliśmy 26 dni słonecznych z temperaturą powyżej 20 stopni. To miasto skąpane w słońcu z ciepłym wiatrem znad oceanu ,pachnące pieczonymi kasztanami, w którym rozbrzmiewa FADO i melodia języków tłumu ludzi z całego świata. Wtopiona w ten tłum skromna grupa naszych uczniów miała niepowtarzalną okazję zwiedzić w Lizbonie to co najwspanialsze ; opactwo Belem, największe oceanarium Europy ,centrum Vasco da Gama , pomnik odkrywców, wspaniałe mosty Lizbony, drugi co do wielkości na świecie pomnik Chrystusa i oczywiście słynne ,żółte, lizbońskie tramwaje mknące przez zagubione w czasie, wąskie uliczki Alfamy.
Lizbona to nie tylko klimat, to również wspaniała kuchnia portugalska, pachnąca przyprawami, z kafejkami i restauracjami rozłożonymi na jej ulicach.
Podczas pobytu spotkaliśmy wielu wspaniałych ludzi, niezwykle życzliwych, pogodnych i uśmiechniętych, służących zawsze pomocą.
Warto w tym miejscu podziękować portugalskiej organizacji przyjmującej naszą młodzież, która spisała się „ na szóstkę”, zapewniając wszystko to co było potrzebne,
W lutym następna grupa młodzieży z „Mechanika” wylatuje na miesiąc do Lizbony.
Przywiezie na pewno ze sobą , tak jak poprzednia grupa niezapomniane wspomnienia.
Wspomnienia te możliwe są dzięki takim programom unijnym jak ERASMUS, który miejmy nadzieję będzie nadal kontynuowany w pabianickim „Mechaniku”.
Sławomir Meus |